Replacing lighting is just the beginning

Replacing lighting is only the first step in optimizing the building‘s operation. Facility managers and building managers more frequently turn to lighting control systems that not only reduce energy consumption, but also increase comfort and control. 

Samuel Prezbruch, sales manager of Nikatron s.r.o., informed us about the key aspects in the implementation of the lighting control system.

Let’s start by asking you to tell our readers what Nikatron does?

Our main focus is the development and manufacture of the Savee control system for managing lighting and other energy-intensive systems in buildings. In doing so, we help our customers reduce operating costs and increase the sustainability of their premises.

So, is it just a management application?

That’s a good question! At Savee, we focus on a comprehensive solution that includes both software and hardware elements. On one side stands our app, which is a central management and display device. At the same time, we also develop special hardware, i.e. smart boxes that communicate with the app and are directly involved in lighting control. So yes, Savee is focusing on both software and hardware to provide users with the most comprehensive and efficient solution to manage their spaces. We call it a 2-in-1 system.

What are the benefits of your solution?

The Savee system offers several key benefits. These include the ability to be implemented into existing cabling, eliminating the need for costly and lengthy renovations. These costly reconstructions are one of the most common reasons why a project becomes many times more expensive and ultimately does not happen at all. That’s why we focused on eliminating these problems and we’ve created a wireless technology that allows our boxes to communicate with each other. Adding Savee boxes to the wiring and activating the software can therefore be done without stopping operations ‘overnight’. As it is a web-based application, it can be viewed on all types of operating systems and brands including PC, tablet and phone. It is therefore possible to centrally control lighting from a single point. With advanced monitoring and data analysis features, users also gain valuable information to optimize their energy processes. In addition, Savee enhances comfort and safety in the building, providing users with the ability to customize lighting to their needs and preferences, while monitoring the status of lights and preventing potential failures.

What all is needed for implementation?

At the outset, we meet with the customer at their premises to establish their needs and wishes. We analyse the current lighting condition or the condition of the existing cabling. Often, in addition to controlling the lights, the customer also requires a complete or partial lighting replacement. In this case, we will invite a lighting partner to work with us on the project to design the lighting replacement together with the control, i.e. a solution suitable for the client. We then create a quotation together with a description of the solution and send it to the client. If requested by the client, we will include additional extensions in the lighting control design where the added benefit of Savee products will become apparent. This is the scalability and robustness of the network. If the project expands in the future, we can just ‘buy the boxes’, integrate them into the cabling and control, for example, another 200 lights using the existing infrastructure.

So, who is Savee suitable for?

At the outset, it should be said that we are not at all focused-on houses, flats and apartment buildings. There, the competition is sufficiently saturated and diverse. On the contrary, we focus our activities and products on industrial halls, technology parks, sports complexes, shopping centres and municipalities. We have both indoor and outdoor product variants, so weather conditions are not a problem for us. Our implementation into existing cabling makes us suitable for brownfield projects and retrofit buildings. Of course, new build and emerging projects are no problem for us either.

And what specifically can you offer for facility managers?

We support facility managers by providing a comprehensive solution for the management and control of lighting in their buildings. This includes central control options, data analysis to identify cost-saving measures, information on overall lighting savings and a short payback period for the investment.

Do you deal only with the domestic market or do you venture abroad as well?

Currently, our company is focusing on the Czech and Slovak market, where we are gradually building a network of partners at the level of integration companies and lighting companies. We are also planning to expand abroad, especially to Austria, where we have already started the first negotiations with partners. We believe that our innovative solutions can also bring value to customers on a European scale.

What are the next plans for the Savee product?

Our goal is to continuously develop and improve the Savee product to best meet the needs of our customers. We plan to expand functionality, integrate with other systems such as BMS and provide ongoing support and service to our partners to ensure maximum satisfaction with our products and services. I would like to invite all who are interested in the Savee system to the AgroKomplex fair, which will take place from 21st to 24th May to 24 in Nitra, Slovakia.

PR

Photo: Savee Archive

Výměna osvětlení je jen začátek

Výměna osvětlení je pouze prvním krokem k optimalizaci provozu budovy. Facility manažeři a správci budov se stále častěji obracejí k řídicím systémům pro osvětlení, které nejen snižují energetickou spotřebu, ale také zvyšují komfort a přehled. 

O tom, jaké jsou klíčové aspekty při implementaci řídicího systému osvětlení, nás seznámil Samuel Prezbruch, obchodní manažer společnosti Nikatron, s. r. o.

Začněme tím, že byste našim čtenářům mohl povědět, čím se společnost Nikatron zabývá?

Naší hlavní činností je vývoj a výroba elektroniky s využitím 3D a tisku, navrhování hardware a potřebného software. Nyní se nejvíce zaměřujeme na náš vlastní produkt SAVEE (www.savee.energy). Jedná se o inteligentní řídicí systém osvětlení, který jsme vyvinuli a nyní společně s instalačními partnery instalujeme v již stojících budovách, průmyslových areálech i na veřejných prostranstvích. Často se jedná o tzv. retrofit. Tím pomáháme našim zákazníkům snižovat provozní náklady a zvyšovat udržitelnost jejich prostor.

Je to tedy jen aplikace pro centrální správu řízení osvětlení?

To je dobrá otázka! S produktem Savee se zaměřujeme na komplexní řešení, které zahrnuje jak software, tak hardwarové prvky. Naše SW aplikace je centrálním řídicím a zobrazovacím zařízením. Zároveň vyvíjíme i speciální hardware, tzv. chytré krabičky – elektroniku, které komunikují s aplikací a přímo se podílí na řízení osvětlení. Takže ano, Savee se zaměřuje na software i na hardware, aby poskytl uživatelům co nejkomplexnější a nejefektivnější řešení pro údržbu a fungování osvětlení jejich prostor. Jde tedy o řešení 2 v 1.

Jaké jsou výhody vašeho řešení?

Systém Savee nabízí několik klíčových výhod. Patří mezi ně možnost implementace do již existující kabeláže, kdy odpadá nutnost nákladných a dlouhých rekonstrukcí. Právě náročné rekonstrukce jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč se projekt mnohonásobně prodraží a nakonec se vůbec neuskuteční. Proto jsme se zaměřili na eliminaci těchto problémů a vytvořili bezdrátovou technologii, pomocí níž spolu naše krabičky komunikují. Doplnění Savee krabiček do elektroinstalace a aktivace software tedy může proběhnout bez zastavení provozu „přes noc“. Jelikož jde o webovou aplikaci, lze ji zobrazit na všech typech operačních systémů a značek včetně PC, tabletu a telefonu. Je tedy možnost centrálního řízení osvětlení z jediného bodu. Díky pokročilým funkcím monitorování a analýzy dat uživatelé také získávají cenné informace pro optimalizaci svých energetických procesů. Navíc Savee zvyšuje komfort a bezpečnost v budově. Poskytuje uživatelům možnost přizpůsobit osvětlení jejich potřebám a preferencím a zároveň monitorovat stav světel a předcházet potenciálním poruchám.

Co všechno je třeba pro samotnou realizaci?

Nejdříve se setkáme se zákazníkem v prostorech, kde bude probíhat realizace, abychom zjistili jeho potřeby a přání. Analyzujeme stav osvětlení, popřípadě stávající kabeláže. Bývá časté, že kromě řízení světel zákazník požaduje také kompletní nebo částečnou výměnu osvětlení. V takovém případě přizveme k projektu partnera pro osvětlení, s nímž vypracujeme projekt, v němž navrhneme výměnu osvětlení spolu s řízením, tedy řešení přímo „na míru“. Poté vytvoříme cenovou nabídku spolu s popisem řešení a zašleme ji klientovi. Pokud si to klient vyžádá, zahrneme do projektu další rozšíření v projekci ovládání osvětlení, kde se projeví další výhoda produktů Savee. Tou je škálovatelnost a robustnost sítě. Pokud se projekt v budoucnu rozšíří, stačí „dokoupit krabičky“, integrovat je do kabeláže, velmi jednoduše přidat do software a řídit například dalších 200 světel pomocí stávající infrastruktury.

Pro koho je tedy systém Savee vhodný?

Hlavní oblastí našeho zaměření je průmysl, komerční prostory, technologické parky, sportovní areály, obchodní centra a obce. Máme jak „indoor“ tak „outdoor“ varianty výrobků, takže povětrnostní podmínky pro nás nejsou problém. Díky implementaci do existující kabeláže je řešení vhodné také do brownfield projektů a případných rekonstrukcí staveb. Samozřejmě není pro nás problém ani novostavba a nově vznikající projekty.

Co konkrétně můžete nabídnout facility manažerům?

Facility manažery podporujeme poskytováním komplexního řešení pro řízení a kontrolu osvětlení v jejich budovách. To zahrnuje možnosti centrálního řízení, analýzu dat pro identifikaci úsporných opatření, informace o celkové úspoře za osvětlení s krátkou dobou návratnosti investice. Samozřejmostí je jejich zaškolení, aby byli schopni systém sami ovládat a konfigurovat. 

Působíte i na domácím trhu, nebo expandujete i do zahraničí?

Aktuálně se naše společnost zaměřuje na český a slovenský trh, kde postupně budujeme síť partnerů na úrovni integračních firem a společností zabývajících se osvětlením. Plánujeme také expanzi do zahraničí, zejména do Rakouska, kde jsme již zahájili první jednání s partnery. Věříme, že naše inovativní řešení může přinést úsporu, efektivitu a další přidanou hodnotu zákazníkům v celoevropském měřítku.

Máte nějaké další plány s produktem Savee?

Naším cílem je neustále rozvíjet a zdokonalovat produkt Savee, aby co nejlépe vyhovoval potřebám našich zákazníků. Rozšiřujeme funkcionality, chystáme integraci s dalšími systémy typu BMS či systémy pro monitoring a správu energetiky. Hledáme obchodní a instalační partnery. Rád bych tímto všechny zájemci o systém Savee pozval na veletrh AgroKomplex, který se uskuteční od 21. do 24. května v Nitře. 

PR

Není tak časté navrhovat sportovní arénu téměř v centru města

Architekt Ondřej Chybík oceňuje odvahu radních města Jihlavy zachovat pozici arény v bezprostřední blízkosti centra města a věří, že toto rozhodnutí přinese synergický efekt jak pro novostavbu, tak pro samotné centrum. 

Aréna tak bude sloužit sportovnímu klubu, veřejnosti i školám v sousedství. Vedle hokeje a dalších halových sportů, zde bude možné provozovat i další sporty, např. na střeše bude běžecký ovál. Plánují se zde i kulturního akce. Kromě flexibilního prostoru pro koncerty nabídne hala i různé variabilní výstavní prostory pro veletrhy, přednášky, putovní expozice. A to vše na hraně historického jádra města. Aréna tak významně rozšíří nabídku aktivit v centru Jihlavy a stane se dalším důvodem, proč navštívit město i Kraj Vysočina. S Ondřejem Chybíkem z brněnského architektonického ateliéru CHYBIK + KRISTOF jsme hovořili o různých aspektech této multifunkční arény.

Původní hala byla v podstatě plechová krabice. Jak jste v ateliéru došli k finální podobě?

Forma budovy vychází z více parametrů, ale ten úplně nejdůležitější je prostupnost územím. Jelikož jsme v centru města, nechtěli jsme vytvořit bariéru v širším kontextu. Proto je areál rozdělen do čtyř objektů (dva stávající a dva nové) a vytváří tak městský kampus. Centrální stavba je samotná multifunkční hala, která je logicky nejvýraznější. Hokej má v srdci Jihlavanů významné místo – i proto je tato stavba formálně nejexpresivnější. Chtěli jsme navrhnout budovu, kterou si budou schopny vybavit a nakreslit i děti ve školce. Půdorysně vychází z tvaru ledové plochy uvnitř a elipsy zvenčí. Různé prolínání těchto dvou základních forem nám dovoluje akcentovat významná místa v objektu, jako jsou vstupy do stadionu.

Hala stojí v místě z jedné strany obklopené parkem, na druhé straně páteřní komunikací. Jak to ovlivnilo návrh?

Stadion je zasazen ve velice pestrém kontextu, z východní strany je průmyslový areál pivovaru Ježek, z jihu budova vysoké školy, ze západu ulice rezidenčního charakteru a ze severu park Smetanovy sady. Definice rozhraní ke každému z těchto celků, byl jedním z nejsložitějších úkolů celého návrhu. Nejvýznamnější změnou je zklidnění ulice Tolstého. Cílem bylo vytvořit významné veřejné prostranství, odkud se vstupuje do budovy vysoké školy a stadionu. V tomto prostoru dojde ke zklidnění dopravy, doplnění mobiliáře, před vysokou školu se navrátí stromořadí a ulice bude směrem k aréně rozšířena, kde plynule naváže na dvojici pobytových schodišť. Ve stejném duchu jsme přistupovali ke každé hraně řešeného území, snažili jsme se naším návrhem vnést novou přidanou hodnotu, která bude propojovat celý městský kampus s jeho okolím. 

Váš ateliér je vyhlášený vnášením moderních technologií a zeleného přístupu do projektů. Jak je to v tomto případě?

Hokejový stadion je v této problematice výzvou, ze své podstaty je energeticky náročný. Snažili jsme se celkový energetický systém co nejvíce propojit, aby například odpadní teplo z výroby ledu bylo používáno pro ohřev vody. Těchto soudobých řešení je v projektu celá řada. Důležitá je práce se stíněním; střecha stadionu je pokryta extenzivní zelení podporující retenci vody a biodiverzitu v centru města. Fasády budov jsou stíněny za pomoci sekundárního pláště včetně okenních otvorů. 

Aréna má být multifunkční. To v provozu znamená mnoho funkcí s velkou variabilitou. Co to pro vás v návrhu představovalo?

V návrhu jsme pracovali s co nejpragmatičtějším rozdělením, aby na sebe jednotlivé funkce co nejlogičtěji navazovaly a zároveň jejich individuální multifunkčnost dovolovala co největší variabilitu. Například ochozy v přízemí arény mohou být využity jako výstavní prostor. Celý komplex bude vybaven soustavou akustických závěsů, které mají schopnost výrazně měnit atmosféru a prostorové uspořádání. Například jsme schopni v aréně zatáhnout celý horní prstenec tribuny, podpořit tak poslechovou pohodu v hale a zároveň uspořádat koncert vážně hudby s menší kapacitou, aniž by prostor vypadal poloprázdně. Tyto změny charakteru interiéru dovolují maximální flexibilitu využití haly – všechno zmíněné je samozřejmě podpořeno audiovizuální technikou.

V době mezi návrhem a výstavbou bylo třeba se vyrovnat s různými nástrahami např. covidem nebo razantním zdražením stavebních materiálů. Došlo v důsledku toho k nějakým změnám oproti původnímu projektu?

V tomto ohledu byl návrh opravdu náročný, v průběhu projektování jsme se museli vyrovnat se spoustou vnějších vlivů, ať už to byl covid, nebo začátek války na Ukrajině, který vedl v inkriminovaném období ke značné nestabilitě světových trhů se stavebními materiály. Některé okamžiky byly opravdu složité, ale vůle města projekt realizovat byla ohromná a výsledkem je dnes stavba v plném proudu, za což jsme jako autoři nesmírně vděční.

Inspirovali jste se nějakým projektem v zahraničí nebo u nás?

Hokejový stadion je téma, které se architektovi nedostane na stůl každý den. Proto jsme nastudování této typologie brali velmi zodpovědně a navštívili jsme bezpočet stadionů, jak u nás, tak v zahraničí. Nedá se říct, že bychom měli nějakou přímou inspiraci, snažili jsem si z každé návštěvy vzít to nejlepší. Co nás zaujalo, je, jak se tato typologie mění. Dnes je v podstatě nemyslitelné, že byste postavili stadion této velikosti, kde by se hrál jen hokej. Arény se staly typologickým chameleonem, který je schopen měnit svou podobu a do značné míry i funkci.

Red.

Foto: Ateliér CHYBIK + KRISTOF

V září 2025 plánuje Jihlava otevřít multifunkční arénu

O nutnosti rekonstrukce Horáckého stadionu se v Jihlavě mluvilo nějakých 10 nebo 15 roků, možná i déle. Bylo to dost komplikované, protože na tak malé město, jako je Jihlava, byl projekt poměrně náročný. 

Trvalo dlouho, než vedení města našlo odvahu podniknout zásadní krok a vyhlásit veřejnou architektonickou soutěž na multifunkční arénu, která vyroste na místě starého „zimáku“. Věci se daly do pohybu po volbách v roce 2018. Jedním z těch, kdo stojí u zrodu nové arény, je radní Ing. arch. David Beke.

Ve hře prý tehdy byla i varianta, že nová hala bude postavena na okraji města.

V krajském ani v městském územním plánu pro něco takového nebyly připraveny žádné pozemky. Už v roce 2012 někdo rozhodl, že malý Zimáček bude postaven tam, kde je. Znamenalo by to roztržení obou provozů, dublování dopravní obsluhy, zázemí apod. Všechno by generovalo duplicity. Navíc suburbanizace není nic, co by městům přidalo. Snížila by se podpora podnikání ve městě, byly by třeba masivní investice do hromadné dopravy i do parkovišť pro automobily. Aréna by žila jen v době akcí, ale město potřebuje stavby, které budou žít celý den. Nejen dva tři večery za týden. 

Jakou kapacitu bude mít nový stadion?

Určitě menší než ten původní, v základu je to mezi 5 500 a 7 500 diváky. Doprava k aréně je řešena komplexně a pestře. Pod arénou je parkovací podlaží, kolem arény jezdí páteřní linky MHD, v blízkosti se nachází autobusové nádraží, začíná se budovat i hlavní vlakové nádraží, kam by v horizontu 10 let měl přijet rychlovlak. Do arény se lidé dostanou pěšky z různých směrů, na kole nebo taxíkem. Takto nastavená dopravní obslužnost je jasnou výhodou projektu. Lidé na to časem přijdou. Dnes jsme už jinde než před lety, kdy si všichni mysleli, že je skvělé mít obchodní centra za městem, jako to bylo v Americe v devadesátkách. Ale i tam přišli na to, že to je špatná cesta. My jsme ze začátku samozřejmě nevěděli, kolik to bude stát, jestli seženeme peníze, ale energie, kterou jsme do toho vložili, byla tak velká, že jsme všechny ty problémy za ty roky překonali. Příprava trvala skoro pět let – nemysleli jsme si, že to bude trvat tak dlouho.

Co bylo příčinou?

Velké veřejné projekty prostě trvají dlouho – ať už se to týká náročnosti projektové přípravy, nebo nezbytného shánění peněz. Co se od projektové dokumentace po realizaci nezměnilo, je – až na fasádu a nějaké drobnosti – zadání. Budova je téměř stejná. V době covidu sice došlo k nějakým změnám, ale nebyly nijak dramatické. Poněkud nás vyděsilo, když jsme dostali ke stavebnímu povolení rozpočet na 1,6 mld. Kč, ačkoli jsme původně počítali s 800 mil., takže jsme řekli, že je potřeba to celé seškrtat asi o 200 mil. Kč. Architektonický návrh se nijak radikálně nepřekresloval, byly provedeny jen dílčí úpravy. Byly sníženy počty skleněných prvků, zmenšena část podzemí, některé materiály byly změněny, např. kámen jsme nahrazovali betonem. Slevňovali jsme spíš standard provedení objektu. Zmenšovat nebylo co, protože kapacita pro 5 500 lidí souvisí s tím, aby se tu mohla hrát nejvyšší soutěž v tom či onom sportu. A nejdražší na té budově je právě ten počet lidí, kteří sem tam vejdou…

Jak práce dále postupovaly? 

Loni v létě jsme už měli vysoutěženého generálního dodavatele, ale teprve týden před zahájením prací jsme dostali potvrzení od Národní sportovní agentury na posledních 300 mil. Kč, takže celou dobu jsme pociťovali určitou nejistotu. Kraj na začátku v roce 2018 za pana hejtmana Běhounka neslíbil, že nám dá půl miliardy. Ale pan hejtman řekl, že bude hledat cesty pro to, aby takový projekt v kraji mohl vyrůst, protože mu dává smysl, aby krajské město mělo multifunkční objekt. Začali jsme se bavit o desítkách milionů korun, jimiž by kraj mohl přispět. Kraj se navíc jasně vyjádřil, že nemá zájem arénu provozovat. S aktuálním krajským zastupitelstvem se nám podařilo dojednat podporu projektu v částce 500 mil. Kč. Díky za to zejména oběma hejtmanům. Je to například násobně vyšší suma, než jakou Jihomoravský kraj podpořil arénu v Brně.

Takže se nakonec podařilo peníze poskládat…

Paradoxně inflace a ostatní věci pomohly městu v tom, že se nakonec peníze poskládaly v potřebné částce 1,9 mld. Kč, na kterou je hala rozpočtovaná, resp. vysoutěžená. Za tuto částku by to společnost Gemo skutečně měla postavit. Třeba to bude na zápis do Guinnessovy knihy rekordů, protože to bude možná první stavba, která se vejde do sumy, za niž byla vysoutěžená. Pracujeme na tom, aby to tak skutečně bylo a byla dokončena v termínu.

Jaké bylo původní zadání pro architekta?

Říkám, že to bude vlastně „velký kulturák“. Samozřejmě hokejová Dukla byla hnacím motorem, tým tam po desetiletí působil. Prostřednictvím svého historického odkazu klub tlačil na město, na politiky i na veřejnost, že je třeba se stadionem něco udělat, aby tu hokejová Dukla měla nějakou budoucnost a nežila jen slavnou minulostí. Hokej bude určitě tvořit velkou část provozu. Hala je celkově koncipovaná trošku jinak než jiné podobné haly, třeba O2 Aréna, která slouží především pro jednorázové akce. Od počátku chceme, aby hala žila od rána do večera – s trochou nadsázky se dá říct, že ráno by tam přišly v šest krasobruslařky, po nich malí hokejisté, pak velcí, po nich veřejnost a večer by tam byl koncert. Od začátku to tak bylo naplánované a požadované. Hala má zároveň své specifikum – když jdete kolem, zvenku vidíte až na ledovou plochu, kde se něco děje. Není to prostě taková ta klasická aréna, kde jdete kilometr nějakou černou chodbou a netušíte, co se děje uvnitř. Takže bylo velmi důležité, aby to byla integrální součást města. Pozemek byl relativně malý, ale myslím si, že se s tím architekti popasovali velice dobře.

To mluvíte o architektonickém ateliéru Chybik + Kristof, který arénu navrhoval?

Jejich návrh a jeho největší síla byla v tom, že upřednostnili prostupnost daného území a vytvořili jakousi společnou podnož pod domy, mezi nimiž se dá procházet, takže to objemově zmenšili vůči celému okolí. Považuji to za velkou a zásadní devízu projektu.

V časové ose jsme se dostali do současnosti. Jak je nyní stavba daleko a jaký je krátkodobý výhled?

Na stavbě se už začaly montovat prefabrikované prvky, z velké části je hotové suterénní garážové patro. Pracuje se na monolitech, na ně se už začínají stavět další prefabrikovaná patra s tribunami. Stavba je vlastně rozdělena na jakési kvadráty kvůli plnění časového harmonogramu a staví se takovým rotačním způsobem. V jedné části už jsou stavbaři třeba ve třetím patře, v další ve druhém – a v poslední čtvrtce mohou být ještě v zemi. Takže pomyslně pracovní čety rotují po stavbě. Do konce roku chceme mít halu zastřešenou, aby se mohly instalovat technologie. V září 2025 by měla být nová aréna otevřená, takže termín je dost napnutý. 

Čím je projekt ještě zajímavý?

Určitě to bude montáž střechy, kdy se sem budou muset dopravit a namontovat nosníky až 7 m vysoké a 30 m dlouhé. Montáž by měla probíhat v létě a je tu možnost, že celá ocelová konstrukce se může vlivem tepla roztáhnout až o třeba 10 cm. Proto hledáme i varianty pro montáž v noci apod. Pět jeřábů na staveništi tvoří nyní nejvyšší bod města. Každý den je na stavbě přes 100 lidí a až se bude finišovat, jich budou jich určitě další stovky. 

Počítáte do budoucna s posílením MHD v okolí arény?

Hala je na hlavní páteřní lince MHD. Prostor před arénou budeme zklidňovat, mezi vysokou školou a arénou bude projíždět jen MHD, cyklisté a zásobování; tranzitní dopravu se pokusíme odtud vymístit. Jednáme s dopravním podnikem o případných svozových linkách z parkovišť. Ale Jihlava je tak malá, že poměrně snadno dojdete do haly odkudkoli.

Jaké se plánuje zázemí haly. Máte v plánu nějaký bonbonek?

Bonbonků je tam víc. V důsledku zrušení části v podzemí jsme některé služby vytáhli ven nebo do vyšších pater. V plánu je recepce, jejíž součástí je kavárna, dětský koutek, moderní pivnice s nějakým jednoduchým gastro provozem, která bude na pobytových schodech naproti vysoké škole. Součástí arény a skyboxového patra bude velká profesionální kuchyně, která bude na akcích obsluhovat zázemí v jednotlivých patrech, kde budou gastro pointy. Ty jsou koncipované jako jakési otevřené ostrůvky v prostoru, do nichž se z kuchyně bude zavážet jídlo. Přes týden to bude propojené s pivnicí, aby to provozně dávalo smysl. Zjišťovali jsme zkušenosti v podobných arénách u nás i v zahraničí a snažili jsme se vybrat ty nejlepší varianty.

Skyboxy budou pro partnery lákadlem…

Pro nás je důležitá ekonomika fungování objektu, aby to město nezatížilo. Bude zde 32 skyboxů, začínáme připravovat kalkulaci, diskutujeme s provozovatelem arény i s Bedřichem Ščerbanem, jak obchodně nastavit model spolupráce Dukly a arény. Bude to klíčové partnerství, které je třeba rozumně nastavit, ale všechno musí být zcela transparentní.

 

Arnošt Wagner

Foto: Archiv 

Hala se stane pro obyvatele Jihlavy centrem dění

„Celkově vnímám Horáckou multifunkční arénu v Jihlavě jako architektonicky zajímavou, funkční, inovativní veřejnou stavbu, která spojuje kulturu, sport a společnost,“ říká na úvod rozhovoru Josef Prokeš, zkušený projektový manažer DELTA Group ČR.

Odpovědi DELTA Group ČR: Josef Prokeš, senior project manager

Nová multifunkční aréna v Jihlavě má svým moderním pojetím překonat ostatní sportovní haly v ČR. Čím bude tak mimořádná?

Výjimečnost spatřujeme v jejím multifukčním pojetí, neboť je od počátku jasné a odráží to celý koncept haly, že je určena jak pro sportovní akce, tak pro kulturní a společenské dění v regionu. Podporujeme myšlenku vytvořit místo klasické standardní arény centrum dění pro občany Jihlavy, kde je živý ruch, neustále se něco děje, a to nejen pro fanoušky hokeje. Rozhodně bych také zmínil okruh atletické dráhy na střeše velké arény (elipsovitý objekt). Navíc tato forma střechy bude pokryta zelení (extenzivní forma), což zlepší tepelné vlastnosti budovy a zajistí čistší ovzduší v okolí. Obecně zkušenosti ukazují, že díky ochraně před UV zářením se může prodloužit životnost střechy až o 10 let. Tato atletická dráha bude volně přístupná veřejnosti. Vzhledem ke statickému zatížení a požární bezpečnosti bude omezena na 50 osob. Je třeba také zmínit, že tu nemluvíme jen o velké hale. Projekt Multifunkční haly Jihlava zahrnuje celkem čtyři objekty: velkou arénu, nárožní multifunkční objekt a rekonstrukci dvou starších budov (malý zimáček a technická budova). Tyto stávající objekty projdou rovněž částečnou revitalizací a budou napojeny na nové objekty. Z pohledu technického řešení i designového luxusu považuji také za poměrně vzácný prvek tzv. probarvené prefabrikované konstrukce v barvách navržených architektonickým studiem, které odpovídají barevné koncepci interiéru – šedá, černá a červená. Zmínil bych rovněž výjimečné umístění tzv. sky boxů, které jsou zavěšeny na střešní nosné konstrukci, což je technicky neobvyklé řešení. Sky boxy obvykle nabízejí výjimečný sportovní zážitek spojený i s komfortem občerstvení a jsou velmi oblíbené zejména mezi firemní klientelou.

Projekt je na velikost města velmi ambiciózní. Společnost DELTA ale má s náročnými projekty řadu zkušeností. V čem je stavba a přestavba v Jihlavě přece jen jiná?

V tom, že se nachází v bezprostřední blízkosti centra Jihlavy. S tím je spojená vysoká logistická náročnost na umístění staveniště, skladování stavebního materiálu, celkovou logistiku, ale i samotnou montáž. Jen nyní máme na staveništi celkem pět věžových jeřábů, které jsou doplňovány mobilními jeřáby. Zkrátka od silnice k silnici je vše zastavěné, to je nejnáročnější pro celý proces výstavby. Proto se neustále snažíme nejen hledat řešení, což je naše specialita, ale také je najít. Zde bych zdůraznil, co se týká technické podpory a odbornosti, že na to nejsme sami. Na koordinaci výstavby spolupracujeme se společností Fetters Management a také spolupráce s generálním dodavatelem GEMO je zatím skvělá, běží dobře. Pracujeme v pozitivní atmosféře a sehraný tým, který se koncentruje na hledání řešení místo hledání chyb a obviňování, má skutečně jinou sílu. Toto partnerství je pro úspěch projektu skutečně velmi důležité. Na druhou stranu je třeba říct, že umístění v centru je sice pro proces výstavby velmi složité a náročné, ale přinese neopominutelnou výhodu občanům Jihlavy. Díky prosklené fasádě místo typické dlouhé chodby, kterou musíte ve většině arén projí, nabídne procházejícím návštěvníkům pohled přímo na ledovou plochu či prostor, kde se zrovna odehrává živý koncert nebo výstava. Od toho jsme tu my, stavaři, technici, stavební inženýři, abychom pomohli technicky vyřešit tuto koncepci a naplnit myšlenku investora.

Jak probíhají současné stavební práce a jaké je jejich procesní nastavení?

Momentálně jsme ve fázi hrubé stavby. Máme za sebou založení stavby a zhotovení základové desky elipsovitého objektu velké arény. Dokončuje se také realizace svislých a vodorovných monolitových konstrukcí v podzemní části objektu. Aktuálně probíhá montáž betonových prefabrikovaných konstrukcí. Celému procesu výstavby pomáhá tzv. rotační stavební metoda při níž je stavba rozdělena na kvadranty, každý kvadrant má svůj vlastní harmonogram, které však vytvoří v závěru jeden funkční celek. Za velký milník v průběhu stavebních prací považuji montáž střešní konstrukce, která je naplánována na srpen a pak bychom měli dosáhnout stanoveného cíle, tj. hala bude do konce roku tzv. vodotěsná neboli hala bude zastřešená. 

Můžete prosím rámcově charakterizovat účast firmy DELTA na projektu?

Úkolem DELTA je spolu s partnerem Fetters Management a generálním dodavatelem GEMO postavit společně výjimečnou arénu v České republice, která však nebude žít jen hokejem a sportem. Bude součástí nové etapy kulturně společenského života celého kraje Vysočina. A jak říká jednatel nové obchodní společnosti, která bude arénu provozovat, Martin Lindovský, bude to aréna všech a pro všechny. Co do činností na projektu, je naše role charakterizována jako správce stavby, což zahrnuje dohled nad celým projektem, koordinaci jednotlivých fází a řízení procesu výstavby. Koordinace výstavby je klíčová pro sledování pokroku, plnění časového harmonogramu, sledování prostavěnosti, kontrolu kvality, ale také eliminaci případných rizikových fází projektu. Zároveň máme roli cenového konzultanta, technického dozoru stavebníka a dohledu nad implementací digitální platformy Dalux. Celý projektový tým ji aktivně využívá pro řízení kvality výstavby. Těší mě, že i v této technické části je projekt inovativní. Zapojení digitalizace do procesů mě velmi těší, neboť vnáší do základních procesů efektivitu, transparentnost a eliminuje chyby.

Předpokládám, že jste při práci na projektu ve spojení s architekty, stavební firmou a městem jako investorem. Jak komunikace probíhá?

Vysoká úroveň komunikace, spolupráce celého týmu a dobrá projektová kultura má zásadní vliv na úspěch projektu. Fungujeme na bázi standardních kontrolních dní, jak s investorem, tak projekčním týmem, design mítincích či ad hoc jednáních. Osobně hodnotím spolupráci jako perfektní v rámci celého projekčního týmu a věřím, že termín dokončení a celkový proces výstavby zvládneme a spolu s investorem přineseme Jihlavě výjimečnou arénu, která bude centrem dění nejen pro Jihlavu, ale i pro celý Kraj Vysočina.

Je něco, co je i pro vaši společnost na tomto projektu nové, s čím se seznamujete?

V únoru jsme na staveništi přivítali návštěvu z Národní sportovní agentury, která je významným partnerem projektu. V rámci podpory sportu a turistiky podpořila arénu částkou 300 mil. Kč z celkového rozpočtu 2 mld. Kč. Tato spolupráce pro nás představuje novou dimenzi, kdy investor spolupracuje s více institucemi, přesto stále platí naše garance, že zodpovídáme za úspěch stavebního projektu. Inspekce proběhla úspěšně a předseda agentury byl s průběhem a kvalitou stavby spokojen.

Kdy vaše spolupráce na hale bude naplněna? Nebo budete i zapojeni do provozní fáze?

Pro nás bude naplněna spolupráce předáním celého stavebního díla investorovi. Hala má být dokončena do konce září 2025, část zimní hokejové sezony tedy třeba stihneme včetně potřebné přípravy kulturně-společenského programu na podzim. 

Arnošt Wagner, foto Atelier Chybík+Kristof

Laboratory for the intelligent building automation LOXONE Campus

The Loxone Campus was inaugurated in Kollerschlag, Austria, near the Czech and German borders, last year and thus wrote a new chapter for the dynamically developing Loxone company. 

The architectural masterpiece fits harmoniously into the plein-air of the green hills surrounding the town of Kollerschlag. And this is one of the paths where this year’s packed programme of events, organized by our magazine for its partners and entrepreneurs from the field of development and facility management, went. The visit to the Loxone Campus in Kollerschlag, Austria, took place at the invitation of Pavel Lískovec, Branch Manager of the Czech branch in České Budějovice. 

Loxone Campus

The total area of the campus is 8 ha, but it is not noticeable at first glance, because the Campus is perfectly integrated into the undulating terrain. It includes, among other things, warehouse premises and a logistics centre with an area of 6,000 sq m, offices with a capacity for 300 employees, as well as an hotel complex with 80 rooms, a restaurant and a wellness centre with an outdoor heated infinite pool. Everything is equipped with modern intelligent building automation systems.

The entire project cost EUR 70 million. The planned budget was 12% lower, which is remarkable following the changes in the prices of construction work, because no special solutions had to be implemented during the construction, which was excellently designed by the ARKFORM studio and was, from the beginning, fitted with top technologies. 

Harsh beginnings

There are two owners behind the company, and no other shareholders, which helps a lot in making strategic decisions in order to move forward.

When the founding members of the company, Martin and Thomas, were building their houses at the beginning of 2008, they were already faced with the fact that there was quite a lot of technology inside – heat recovery, air conditioning, heating, heat pumps, shading, lighting, etc. So, they looked around the market to be able to connect all the technologies together and not become their slaves. That was also the initial impulse when they started thinking about the connection of all technologies in houses. After two years, the portfolio gradually began to expand and today, it produces lights, speakers, etc., but according to the founders, Loxone is still primarily a software company.

The initial vision was that when you come home, there will be an appropriate temperature and tuned up energy consumption, which has worked out great. Many difficulties had to be overcome in the initial five years. There was even a moment of a threat that they would withdraw from the project and the company would come to an end, because not everything went exactly well at the beginning. The reason was that people – clients – did not know the new technologies. They were new to them, and at that time, building automation belonged to luxury real estate, etc. However, despite the crisis, the company managed to be directed to further growth. 

How did the Campus originate

In 2018, the owners Martin Öller and Thomas Moser, the founders of the Loxone Group, took a 100-day holiday and although they had been involved with everything until then, they handed all the competence over to the managers. The employees didn’t know what was going on, and the owners did not follow what was happening inside the company at all at that time because they trusted ‘their’ people. In those ‘free’ days, they strategically considered what the production programme would be in the next 10 years. That is when the idea to build LOXONE Campus was born. First, they cleared up what the size of the premises needed to be. This resulted in a 13-storey building that was originally supposed to be built in this beautiful country setting full of green fields and meadows. However, this idea did not find understanding among the local authorities.

So, they started to think about a campus that would fit in here and blend in with the surroundings. Although there is a 600-kW photovoltaic system on the roof, there are almost 80% green roofs. When you build offices for 300 people, everything needs to be thought through, which resulted in the motto: in order for employees to do a good job, they need quality facilities. 

Restaurant Glorious Bastards

That is why one of the attractions is the franchise of the famous Glorious Bastards chain known from Vienna, Linz and Salzburg. It is characterized by an industrial style and a firmly set design. Another thing was the thought that the employees as well as the partners would need to be educated. That is why many people come here not only from Europe, but from all over the world. The complex therefore also includes an hotel, which will be 80% filled by the LOXONE company with their clients and partners.

Pavel Lískovec, head of Loxone’s České Budějovice branch, says: “This year, we have seven training sessions planned here from us, from Czech. If each of the cooperating countries or local branches does the same, the sessions will be taken in turns over and over again. When designing the complex, the architectural plan took into account people’s need to also have a place to relax. That is why there is also a wellness centre with an outdoor infinite pool for relaxation there.”  

The Loxone managers wanted to be able to present new technologies and equipment at the Campus, so it was necessary to build a lecture hall as well as large warehouses sized to meet the requirements for the next 10 years.

Pavel Lískovec adds: “It is kind of a short story about the creation of LOXONE Campus. We thought that it was the height of what the owners wanted to prove. Nevertheless, they have recently announced that this is only the beginning. This campus is one big laboratory. We started with luxury villa residences. Today, we deal with ordinary family houses and apartments with lesser civic amenities, but developers are increasingly asking us to prepare for building automation, even with regard to today’s EU requirements. So, instead of having one expert for each system, we connect them all together, which results in great savings – there is no need for that much hardware, and we bring much more comfort into the project.” 

Arnošt Wagner

Photo: DE&FA Archive

Great thanks for the invitation and the above-standard possibility of a two-day tour of the entire LOXONE Campus, including areas where a regular visitor cannot get to, go to Pavel Lískovec and his Czech colleagues. At the same time, we also greatly appreciate the warm welcome and invitation to the gala dinner extended by the owners of the company and the main managers of the LOXONE Group. 

 

Laboratoř pro inteligentní automatizaci LOXONE Campus

V září loňského roku byl v rakouském Kollerschlagu poblíž českých a německých hranic slavnostně otevřen LOXONE Campus, který napsal novou kapitolu dynamicky se rozvíjející společnosti Loxone. 

Architektonické mistrovské dílo harmonicky zapadá do plenéru zelených kopců v okolí městečka Kollerschlag. Právě sem vedla jedna z cest nabitého letošního programu akcí, které pořádá náš časopis pro své partnery a podnikatele z oblasti developmentu a facility managementu. Návštěva Loxone Campusu v rakouském Kollerschlagu se uskutečnila na pozvání Pavla Lískovce, branch managera české pobočky v Českých Budějovicích. 

LOXONE Campus

Celková rozloha areálu činí 8 ha, ale na první pohled to není patrné, protože Campus je skvěle zakomponován do zvlněného terénu. Zahrnuje mj. skladové prostory a logistické centrum o rozloze 6 000 m2, kanceláře s kapacitou pro 300 zaměstnanců a rovněž hotelový komplex s 80 pokoji, restaurací, wellnessem s venkovním vyhřívaným nekonečným bazénem. Vše je vybaveno moderními systémy inteligentní automatizace budov. 

Celý projekt kompletně vyšel na 70 mil. eur. Plánovaný rozpočet byl o 12 % nižší, což je pozoruhodné v návaznosti na změny cen stavebních prací, protože během stavby, která byla skvěle vyprojektovaná ateliérem ARKFORM, nebylo třeba zavádět žádné speciální řešení, ale už od začátku byly implementovány špičkové technologie. 

Krušné začátky

Za společností stojí dva majitelé, nejsou zde žádní jiní akcionáři, což velmi pomáhá při strategických rozhodnutích, aby se mohli posouvat dál.

Když na začátku roku 2008 zakládající členové společnosti Martin s Thomasem stavěli své domy, už tehdy se potýkali s tím, že v nich bylo poměrně hodně technologií – rekuperace, klimatizace, vytápění, tepelná čerpadla, stínění, osvětlení atd. Takže se rozhlíželi po trhu, aby veškeré technologie dokázali propojit dohromady, ale nebyli jejich otroky. To byl i počáteční impulz, kdy začali přemýšlet o spojení veškerých technologií v domech. Po dvou letech se postupně portfolio začalo rozšiřovat a dnes vyrábí světla, reproduktory atd., ale stále je Loxone podle zakladatelů primárně softwarová firma.

Počáteční vize byla, že když přijdete domů, bude tam odpovídající teplota a vyladěná energetická spotřeba, což se skvěle povedlo. V počátečních pěti letech bylo třeba překonat mnohá úskalí. Nastal dokonce okamžik, kdy hrozilo, že od projektu odstoupí a firma skončí, protože se na počátku ne všechno úplně dařilo. Důvodem bylo, že lidé – klienti – nové technologie neznali, byly pro ně nové a automatizace v té době patřila do luxusních nemovitostí atd. I přes krizové chvíle se však společnost podařilo nasměrovat k dalšímu růstu.

Jak budova začala?

V roce 2018 si majitelé Martin Öller a Thomas Moser, zakladatelé Loxone Group, vzali na 100 dnů dovolenou a předali kompetence manažerům, ačkoli do té doby byli u všeho. Zaměstnanci nevěděli, co se děje, a majitelé v té době vůbec nesledovali dění ve firmě, protože „svým“ lidem věřili. V oněch „volných“ dnech strategicky uvažovali, jaký bude v dalších 10 letech výrobní program. Tehdy vznikla myšlenka postavit LOXONE Campus. Nejdříve si ujasnili, jak velké prostory bude nutné postavit. Vycházelo to na budovu o 13 podlažích, která měla původně stát v tomto krásném venkovském prostředí plném zelených luk a políček. Tato idea ovšem nenašla porozumění u místních úřadů. 

Začalo se tedy uvažovat o areálu, který by sem vhodně zapadl a splynul s okolím. Přestože je na střeše umístěna fotovoltaika o výkonu 600 kW, je zde téměř 80 % zelených střech. Když stavíte kanceláře pro 300 lidí, je třeba vše důkladně promyslet, takže mottem se stalo: aby zaměstnanci odváděli dobrou práci, potřebují kvalitní zázemí. 

Restaurant Glorious Bastards

Jedním z lákadel je proto franšíza slavného řetězce Glorious Bastards, známá z Vídně, Lince nebo Salcburku. Vyznačuje se industriálním stylem a pevně daným designem. Dalším prvkem byla úvaha, že bude potřeba vzdělávat zaměstnance, ale také partnery. Proto sem přijíždí mnoho lidí nejen z Evropy, ale ze všech koutů světa. Součástí komplexu je tudíž také hotel, který z 80 % zaplní firma LOXONE svými klienty a partnery.

Pavel Lískovec, šéf českobudějovické pobočky Loxone, k tomu říká: „V letošním roce zde máme naplánováno sedm školení od nás z Česka. Když to udělá každá spolupracující země či lokální pobočka, tak se turnusy budou točit dokola. Při projektování komplexu bylo součástí architektonického záměru, aby si lidé měli také kde odpočinout. Proto byl současně vybudován wellness s venkovním nekonečným bazénem na relaxaci.“

Manažeři Loxone chtěli, aby v Campusu mohli prezentovat nové technologie a zařízení, proto bylo potřeba postavit přednáškový sál, ale i rozlehlé sklady dimenzované tak, aby svou velikostí splňovaly požadavky i na dalších 10 let.

Pavel Lískovec dodává: „Je to takový malý příběh o vzniku LOXONE Campusu. Domnívali jsme se, že to je vrchol toho, co majitelé chtěli dokázat. Nicméně nedávno oznámili, že to je pouze začátek. Tento areál je taková jedna naše velká laboratoř. Začínali jsme v rezidencích luxusních vil. Dnes řešíme běžné rodinné domky i byty s nižší vybaveností, ale developeři po nás stále častěji požadují přípravu na automatizaci, i s ohledem na dnešní požadavky EU. Takže místo toho, aby na každý systém byl jeden odborník, my je spojíme všechny dohromady, takže dochází k velkým úsporám – není třeba tolik hardwaru a do projektu vnášíme daleko větší komfort.“ 

Arnošt Wagner, Foto: Archiv DE&FA

Velké poděkování za pozvání a nadstandardní možnost dvoudenní prohlídky celého areálu LOXONE Campusu včetně prostor, kam se běžný návštěvník nedostane, patří Pavlu Lískovcovi a jeho českým kolegům. Zároveň si velmi vážíme i vřelého přijetí a pozvání na slavnostní večeři ze strany majitelů společnosti a hlavních manažerů Loxone Group.

Společnost Passerinvest Group otevřela novou administrativní budovu Roztyly Plaza.

Společnost Passerinvest Group otevřela nedávno novou administrativní budovu Roztyly Plaza, v Praze 11. Časopis Development news / Facility manager organizoval pro zájemce prohlídku této unikátní sedmipodlažní budovy z architektonického studia Aulík Fišer Architekti. Je to první z plánovaných staveb v této lokalitě o velikosti 21 700 m2 kancelářských ploch, 1 600 m2 obchodních ploch v přízemí, 330 parkovacích míst pro nájemce a 100 P+R v podzemních garážích. Velkoryse řešený vstupní prostor, střešní terasa, moderní kantýna a celá řada moderních prvků, jsou ukázkou vysokých požadavků environmentální, společenské a ekonomické udržitelnosti. Průvodcem byl obchodní ředitel společnosti Passerinvest Group Eduard Forejt, který zdůraznil motto budovy: ,,Zajistit vhodné pracovní prostředí pro lidi‘‘.

Foto: Bohdan Štoček, Development news

The KLM development company is building retail in the Czech Republic

Almost 20 years ago, three entrepreneurs – Rastislav Čačko, Vladimír Buček and Michal Kozáček – merged their companies and founded the KLM development company. Its name has nothing to do with the airline but represents the initials of their wives‘ first names. 

At first, they focused on the development of apartments and logistics and business premises, but gradually they started specializing in the development of retail centres, to which they currently pay most attention. Two of the partners, Ing. Rastislav Čačko a Ing. Vladimír Buček, informed us about KLM’s activities. 

Which centre was the first one?

RČ: The first retail park was built in Zvolen in 2012. I come from there, so, we naturally had very good relations there. We managed to buy quite a lot of land there and gradually built the entire retail park, which today occupies an area of about 40 hectares. It has become the most significant retail centre in central Slovakia. Today, there are Metro, Merkury Market, OBI, several stores such as Lidl, Tesco, McDonald’s, KFC, Burger King and also our OC Klokan, which is quite successful and in which we applied many green elements that we started using in shopping centres and will continue to do so.  

What is your vision for the Czech real estate market?

RČ: In Slovakia, we have opened 27 shopping centres worth about 3.5 billion CZK in approximately 10 years, and we have been preparing to enter the Czech Republic for about two years. We bought several projects in various stages of development, mostly with planning permission. We are completing the process of obtaining building permits and gradually starting the construction of particular shopping centres. Preparation was very complicated because the prices of construction work increased significantly two years ago. Therefore, in addition to obtaining a building permit, our decision when to start construction was also influenced by high costs, even though the rent was already agreed in advance and its amount did not reflect reality. So we adjusted the projects that did not fully meet the parameters of our standards, and at the same time, we also adjusted contracts with our future tenants. After all, the contractual conditions and the form of the rental agreement in Slovakia differ from those in the Czech Republic. Today, we have a comprehensive team in the Czech Republic and we have our own CEO who leads it. We managed to successfully open the first project in Humpolec and the second one in Lipník nad Bečvou. We are currently starting construction in Bystřice pod Hostýnem and in Úpice. 

VB: It needs to be said that the impulse to expand into the Czech Republic came from tenants who were very satisfied with our work in Slovakia and wanted us in the Czech Republic as well. That was the reason for us to say: OK, let’s see how it works there. We managed to buy a few decent projects and continue looking further. We don’t want to stay with the six we have. We want about 20 of them. The plan is to have three or four projects a year. We are now in the phase of looking for other acquisitions.

Which projects will you implement in the near future?

RČ: We have more of them in progress; one of the, let’s say, closest one is in Uničov, where we are just before having the building permit issued. It will be a nice project, 7,000 sq m, and then we are preparing another one in Karlovy Vary. There are several other prospective offers on our table, which we are evaluating further. 

What is the added value of Klokan projects?

RČ: It is the care of the environment, which – as we all feel – is undergoing significant changes. Retail parks, logistics centres and similar buildings cause overheating of the environment and draining of surface water from the site. On that account, we were also looking, in cooperation with civic associations, for some construction options that would mitigate these negative effects a little. The goal is for shopping centres to have less impact on the environment and to create a more pleasant environment in the city. So that retail does not only represent an economic model, but also a benefit for the community. 

You have already seen it work in Slovakia…

RČ: We tried it in Zvolen, where we invested EUR 1.5 million in these green measures. We started with a green roof on a large area – 13,000 sq m. In its time, it was the largest green roof in the Czech Republic and Slovakia, and I think it works very well. We continued with green walls, drainage tiles, complex accumulation of water in a particular place, which is collected in storage tanks and then used for irrigation. In Zvolen, we planted a unique alley with more than 100 oaks and an educational trail in cooperation with the owner of the SuperZoo network, Dušan Plaček, and the local Technical University. 

VB: Now, these ESG measures are a must and are required. We were a little ahead of our time. Three years ago, we started planning, and when Tatrabanka was financing this property for us, they said they needed bigger projects. And we are already doing all that. You don’t have to force us into it. Our Zvolen project was the first one that Tatrabanka financed under the ESG measures.

Let’s go back to the Czech Republic, where you come with your projects…

RČ: We entered the Czech Republic having experience from Slovakia, where we have already done a good number of projects and where we represent the largest developer of retail parks. Of course, everything started with surveys. We drove around Western Europe; we saw how it worked there and which model was successful. Both, in Slovakia and Czechia, there are suitable conditions for retail parks, because they do not work everywhere. But here, they do. There is a lot of interest from tenants, because they want to be closer to the customer. We used to start in cities of 20,000 people. The catchment area gradually decreased and now we are somewhere between 7,000 and 10,000 inhabitants per such a shopping centre. In the Czech Republic, it is a little less, although I must say that in the post-covid period, or in times of energy crisis, not all tenants want to go to places with 5,000 or 6,000 inhabitants and that they prefer larger centres. The first two projects have been successfully opened and I hope that this year we will open a centre in Úpice and in Bystřice pod Hostýnem. We will start building in Uničov, we will open it in a year, and the same goes for Karlovy Vary. The tenants are interested in long-term cooperation, they like the functioning green measures, they appreciate, for instance, the decrease in electricity consumption by an average of 30% compared to older projects. That was a very surprising number even for me. 

Are you trying to adapt projects to the location? Is each of them somehow unique?

RČ: Entering each city is subjected to the basic rule that a certain group of tenants is interested. We mostly know their expansion plans, we know where they are going, where they are not located and where they would like to go. Then we choose the most suitable location in the city with respect to future traffic situation in a horizon of maybe 20 years, so that we don’t build something that would become separated in three years’ time by motorways and would not be interesting anymore. So, we evaluate the zoning plan and the possibilities of connecting to utility services. It is not always possible, so, in some projects, we also changed the zoning plan in order to be able to build. So far, we have always succeeded, even though it increases the duration of the project. Today, it is no longer the case that you open two years after purchasing the land. On average, it takes four to five years.  

VB: Over the years, we have already standardized the projects, determined the minimum clear height required by the tenants. We make sure to save energy. Heating is needed, but on the other hand, the customer must feel comfortable there. So, it is all set to certain modules that we repeat, and they only differ in their positioning within the terrain like in Humpolec. The positioning in Karlovy Vary will be complicated just as it is in the unstable environment in Myjava; there, we place the construction more into the ground, but it almost always looks the same on the outside.  

Why did you choose the name OC KLOKAN?

RČ: Three or four years ago, we wanted to create a certain name that was, as part of the construction of our shopping centres, close to people and that would identify us as KLM, so, we asked a marketing agency to find us a name. From several options, we chose the word ‘KLOKAN’ (kangaroo), which is comprehensible in both Slovak and Czech, evokes a pleasant feeling, is close to families, and also evokes what the retail park is used for, i.e. a relatively quick shopping. This implies the typical kangaroo sign – a hop, which makes the ‘hop in for shopping’ a beautiful slogan that goes with the name. In the less than two years that the ‘KLOKAN’ has been around, we already have eight shopping centres and this year, there will be 13 or 14. It is starting to take off nicely and we have very good feedback about the network itself and the redesign of the stores. 

VB: The task was to make the name applicable in the Czech Republic as well, because at that time we knew that we wanted to expand there. At the same time, we wanted the name to be popular, to evoke positive emotions, and I think Klokan fulfils that. 

You are talking about development. That means that you are constantly active in searching for suitable opportunities, right?

RČ: We are constantly looking for interesting plots of land in excellent locations with good transport accessibility in basically the whole of the Czech Republic. We are really looking for plots with an area of 1 ha at minimum, with the upper limit not limited, but we are more or less interested in plots up to 5 ha. We try to make the expansion regular. We have a certain goal of opening at least three or four projects a year. However, this does not limit us, so, if there are only two of them, nothing happens. We won’t do it at any cost, but the land has to be top notch so that tenants and customers are happy, shop there, and the shopping centre is profitable and successful. 

So, when the opportunities are right, you really have no limits… 

VB: So far, we register a great interest from partners to expand, expand branches, but there are also new brands coming. They see that the Czech market, even though it is much more saturated than in Slovakia, still represents a large area. In doing so, they de facto give us the impetus to search for new areas. 

 

Arnošt Wagner

Photo: KLM Archive

 

České bateriové stanice MES cílí na energetiku bytů, obchodu a služeb

Společnost AERS, člen holdingu FENIX Group, vyvinula a dodává už několik let baterie pro rodinné domy (HES s kapacitou 41 kWh) a velkokapacitní špičkovací stanice (SAS s kapacitou v řádu stovek kWh) určené pro průmyslové aplikace. 

Její stanice typu Battery Energy Storage Systems fungují dobře a k plné spokojenosti mnoha majitelů rodinných domů a několika středně velkých výrobních závodů. 

Novinkou jsou středně výkonové bateriové stanice MES (Medium Energy Storage), které AERS dodává v kontejnerovém provedení s bateriemi LiFePo4 v konfiguracích s výkonem 100, 150 a 200 kW a kapacitou od 96 do 576 kWh.

„Bateriová stanice MES, jak už naznačuje její název, je svými parametry a způsobem provedení primárně určena pro bytové domy, obchodní centra, prodejny aut, centra služeb nebo malé a střední výrobní závody a zemědělské podniky. Použití je velmi široké, vždy záleží na vyhodnocení spotřeby, kterou mají klienti v průběhu roku,“ říká Cyril Svozil jr., předseda správní rasy FENIX Group a ředitel AERS, s. r. o. A dodává: „Naše řešení představuje osvědčené a v praxi spolehlivě fungující systém. Jeho předností je i skutečnost, že je to námi vyvinutý systém, který dokonale známe a který jsme schopni ,ušít na míru‘ každému zákazníkovi dle jeho možností a potřeb.“ 

Podrobné informace o bateriových stanicích MES najdete na www.aers.cz, výsledky bilance všech pilotních projektů společnosti FENIX Group s bateriovými stanicemi HES, MES a SAS jsou dostupné na www.fenixgroup.cz.

Lukáš Soukup
Foto: Lukáš Šamal