Startuje soutěžní přehlídka Park roku 2023

Dvě významné profesní organizace společně vyhlašují soutěžní přehlídku Park roku 2023, hodnotící veřejně přístupná díla krajinářské architektury dokončená v uplynulých deseti letech. Díla mohou do konce srpna přihlašovat jejich autoři, zhotovitelé, zadavatelé a spolky. Soutěžní přehlídka a s ní spojená propagace dobrých příkladů může inspirovat a motivovat další obce a jiné zadavatele ke změně veřejného prostoru k lepšímu.

„Dílo tvůrce zahrady, parku vlastně není nikdy hotovo. Je třeba stále jej tvůrčím způsobem rozvíjet, usměrňovat, což předpokládá správně odposlouchat hlavní myšlenku, smysl, jeho vnitřní hodnotu… tvorba zahrad, parků, krajiny, je kontinuální proces – od projektování, přes jeho realizaci až po provoz a ošetřování, jímž se neustále táhne zlatá nit umění,“ takové je motto soutěže, které organizátoři převzali od významného krajinářského architekta Ivara Otruby. „Krajinářská architektura je specifická tím, že do ní vstupují přírodní procesy. Zatímco dům je jakási „zkamenělina“, tak v krajinářské architektuře máte velice dobrého účetního, a to je příroda. Je nemilosrdná a chyby neodpouští,“ těmito slovy přibližuje svůj obor Vladimír Sitta, charismatický krajinářský architekt, který působil více než třicet let v zahraničí a na Fakultě architektury ČVUT vede Ústav krajinářské architektury.

Význam krajinářské architektury vzrůstá s probíhající klimatickou změnou, která zhoršuje životní podmínky zejména – ale nejen – ve velkých městech. Kvalitní veřejná prostranství se zdravou vegetací, vybavením pro různé venkovní aktivity všech věkových kategorií a respektem ke geniu loci mají bezprostřední vliv na duševní i fyzické zdraví lidí. Stávají se základem identity obyvatel a jejich přínos se odráží i v ekonomických ukazatelích. „Kvalitní park nemůže být bez kvalitní péče a údržby,“ zdůrazňuje Václav Babka, autor projektu Komenského parku ve Zlíně, který v soutěži zvítězil v roce 2015. „Dynamika vegetace je taková, že jakmile se přestane kosit, plet, veškeré investice jdou vniveč. Myslím si, že v dennodenní údržbě máme obecně v republice velký dluh. Potřebujeme renesanci péče o zeleň, protože investicí to nekončí, ale naopak začíná,“ dodává Babka.

Díla přihlášená do soutěžní přehlídky Park roku posoudí odborná porota, jmenovaná vyhlašovateli soutěže, složená z řad odborníků několika profesí. Porota se po uzávěrce soutěže, která je na konci srpna, sejde na ustavujícím zasedání, kde se na základě zaslaných obrazových i textových podkladů seznámí s přihlášenými díly a vybere ta, která budou dále hodnocena. Nominovaná díla pak porotci osobně navštíví ve dnech 25. – 27. září 2023, kdy budou hodnotit nejen kvalitu projektu, ale také kvalitu zahradnických i řemeslných prací a péči o dílo, protože díla krajinářské architektury vznikají na základě úvah krajinářských architektů a projektantů, budují je zahradníci a technici a rostou díky péči jejich pěstitelů. Porota pak rozhodne o nositeli ceny pro Park roku 2023 a dalších souvisejících cen –  za environmentální přínos, inovativní přístup či použité biotechnologie. Výsledky soutěže budou slavnostně vyhlášeny 19. října 2023 v Humpolci, protože vyhlášení výsledků se tradičně koná tam, kde se nachází vítězné dílo z předchozího ročníku a v roce 2021 zvítězil právě park Stromovka v Humpolci.

V soutěžní přehlídce Park roku 2023 může elektronicky hlasovat i veřejnost. Hlasování se uskuteční prostřednictvím webové stránky www.parkroku.cz, kde budou soutěžní díla od 1. září představena texty a fotografiemi, které poskytnou přihlašovatelé. Dílo, které obdrží nejvíce hlasů, získá Cenu veřejnosti. Hlasování bude zahájeno 15.9 2023 a ukončeno 15.10 2023.

Soutěžní přehlídka se koná pod záštitou ministra životního prostředí Petra Hladíka
a místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše.

www.parkroku.cz

Recepční od Konica Minolta se nikdy nemračí.

Interaktivní technologie od Konica Minolta pomůže firmám s nedostatkem zaměstnanců. 

Úspory až 80 % nabízejí návratnost investice do dvou let.

Desítky firem v současnosti řeší problémy spojené s nedostatkem kvalifikované pracovní síly a s potřebou aktivní ochrany majetku. Výsledkem je, že práci recepčních či ostrahy areálů vykonávají často senioři. Ti však mnohdy nemají potřebnou fyzickou zdatnost, stejně jako technické znalosti nutné k používání registračních systémů a dalšího IT vybavení. Řešení nabízí technologie kombinující chytré kamery s umělou inteligencí. První instalace tzv. e-kiosku od Konica Minolta na českém trhu jsou aktuálně již před svým dokončením. Z analýz společnosti vyplývá, že kromě zefektivnění procesu evidence návštěv pomůže e-kiosek k až 80procentní úspoře nákladů.

„Reagujeme jak na zvyšující se nároky na ochranu osobních údajů a fyzické zabezpečení firem, tak na postupně sílící personální krizi. Moderní technologie přitom mohou zautomatizovat až 50 % administrativních, podpůrných či recepčních činností. U e-kiosku hovoříme konkrétně o možnosti provozu v režimu 24/7 bez ohledu na neschopenky, při současném zrychlení a standardizování souvisejících činností a snížení nákladů,“ řekl Petr Atanasčev, marketingový ředitel divize inteligentních kamerových systémů Konica Minolta Europe, a dodal: „Je to dobrá zpráva pro firmy i zaměstnance. Nudná a rutinní práce v této oblasti do budoucna skončí a lidé se budou moci plně soustředit na činnosti se skutečnou přidanou hodnotou.“

Běžnou praxí v současnosti je, že evidenci návštěv provádějí jako přidruženou činnost buď kvalifikovaní zaměstnanci, kteří pak mají méně času na svou primární odbornou činnost, nebo zaměstnanci v důchodovém věku. Růst průměrně dosaženého vzdělání v populaci však postupně povede k tomu, že budoucí generace seniorů již nebude mít o pozice recepčních či vrátných takový zájem jako dosud. „E-kiosek nabízí řešení pro současnou i budoucí situaci. Zatímco nyní může odlehčit často přetíženým zaměstnancům, zkrátit fronty a zvýšit bezpečnost, do budoucna nabízí řešení obecného nedostatku zaměstnanců v určitých profesích,“ upozornil P. Atanasčev s tím, že aktuálně Konica Minolta jedná o instalaci u desítek firem v České republice a na Slovensku.

Podle odborníků Konica Minolta by se již za pár let mohl u vstupu do každé větší společnosti nacházet dotykový panel s intuitivním ovládáním. Návštěvníci se snadno zaregistrují pomocí občanského průkazu nebo stále rozšířenější bankovní identity a během několika vteřin vstoupí do objektu či kanceláře. Vše je navázáno na využití již dnes používaných technologií, jako jsou QR či čárové kódy, čtečky dokumentů, elektronické karty nebo jazykové moduly. Z panelu e-kiosku se přitom návštěva může spojit pomocí telefonu či videohovoru s osobou, za kterou přichází. Ta má naopak možnost zaregistrovat příchozí i dopředu a umožnit jim například automatický vjezd do podzemních garáží na rezervované parkovací místo.

Návratnost celého řešení se pohybuje mezi jedním a dvěma roky a s ohledem na rozsah instalace budou náklady na pořízení podle Konica Minolta ještě klesat. Technologie je vhodná jak pro recepce hotelů či velkých firem, tak pro administrativní objekty, autosalony nebo rezidenční, průmyslové či logistické areály. „Tam je možné využít řešení rovněž na vrátnicích a vjezdech do areálů, a to jak pro evidenci návštěv, tak pro navádění nákladních vozů na patřičné odbavovací rampy. Jen sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA eviduje téměř dva tisíce členů a podle našich zkušeností je minimálně každý druhý logistický areál vhodný pro zavedení automatizovaného vjezdu a výjezdu,“ připomněl P. Atanasčev.

Jedna z první instalací e-kiosku v ČR se aktuálně připravuje ve strojírenské společnosti ARMATURY Group. „Automatizaci evidence návštěv prostřednictvím e-kiosku vnímáme jako další krok v rámci digitální transformace firmy, kterou procházíme v posledních letech. Konkrétně jsme hledali řešení, jež nám umožní jednak snížit náklady a jednak uvolní ruce našim zaměstnancům, kteří se vedle registrace návštěv věnují i jiným činnostem. E-kiosek navíc plánujeme využít i pro školení příchozích a zaměstnanců v oblasti BOZP,“ popsal Pavel West, IT Manager ARMATURY Group.

První cowork na Praze-východ.

Developer CTP otevřel moderní coworkingové centrum Clubco v Nupakách u Prahy. Jde o první cowork v oblasti Praha-východ, který nabízí flexibilní kancelářské prostory v pražské periferii, bez nutnosti zajíždět do centra hlavního města. Cowork o velikosti 550 metrů čtverečních je situován v CTParku Prague East. CTP tím reaguje na chybějící nabídku sdílených kanceláří v dané lokalitě, jejichž obliba v posledních letech roste. 

CTP je největší český developer vysoce udržitelných průmyslově-logistických parků, v jeho portfoliu ale najdeme také prvotřídní kancelářské komplexy včetně několikrát oceněného coworku Clubco v Brně. To již nebude jediným coworkingovým centrem developera, nyní jej rozšířil o další Clubco v Nupakách u Prahy. CTP tím doplňuje své portfolio o nabídku služeb sdílených kanceláří ve východní části hlavního města, kde dosud žádné flexibilní kancelářské prostory nebyly.

„Popularita flexibilních kanceláří neustále roste, ne všude je však tento koncept sdílených prostor kdispozici. To byl i případ Prahy-východ, kde je naše Clubco úplně prvním coworkem, bez žádné místní konkurence. Jde přitom o velmi specifickou oblast na okraji Prahy, kde je vysoká koncentrace dojíždějících na trase Plzeň – Praha – Brno. Pevně věřím, že právě těm poskytne naše Clubco tolik potřebné kancelářské zázemí spolu s flexibilitou nejen v uspořádání prostor, ale také v podmínkách nájmu,“ okomentoval Jakub Kodr, obchodní ředitel CTP vČeské republice.

Nové Clubco je situováno u dálnice na pražském okruhu a pouhých 30 minut od pražského letiště. Díky své výborné dostupnosti tak poslouží zejména osobám ze spádové oblasti v okolí Prahy či těm, kteří pravidelně dojíždějí za prací do Prahy z Brna a dalších měst. Jde o ideální zázemí pro ty, kteří nechtějí zajíždět do centra Prahy a ztrácet čas v zatížené dopravě hlavního města. Cowork je vhodný také pro malé firmy, které cení zejména flexibilitu vnitřních prostor, a vzhledem k jeho umístění může posloužit i nájemcům CTParku Prague East. Díky prémiovým kancelářím a reprezentativním prostorám pro něj ovšem mohou najít využití také zdejší municipality.

K dispozici je 10 kanceláří různých velikostí, které mohou kapacitně sloužit pro 2 až 6 osob, dále 3 zasedací místnosti, oddělené boxy pro soustředěnou práci, sdílená kuchyňka či sdílené prostory pro setkávání podnikatelské komunity. To vše doplňuje moderní technologické vybavení. Díky flexibilitě je celková kapacita coworku zhruba 100 osob. Developer zamýšlí i možnost v rámci členství Clubca využívat služeb obou lokalit.

„Coworkingové centrum u Prahy je dalším krokem na naší cestě k poskytnutí flexibilních kancelářských prostor v žádaných regionech napříč Českou republikou. Náš první cowork jsme otevřeli v Brně na jaře roku 2021 a pro jeho velkou oblibu jsme jeho prostory již dvojnásobně rozšířili. Prostor pro růst je i v případě našeho druhého coworku, který našel své zázemí v Nupakách. Velmi mě těší, že jsme mohli své zkušenosti s Clubcem přenést nyní blíže k Praze, kde je potřeba podpořit růst okrajových částí a oživit zdejší trh se sdílenými kancelářemi, dodala Adriana Sniegonová, manažerka sítě Clubco coworků, CTP.

Se stavbou, rekonstrukcí i optimalizací nákladů za bydlení poradí v září veletrh FOR ARCH 2023

Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH letos proběhne ve dnech 19. až 23. září v PVA EXPO PRAHA a opět bude přehlídkou toho nejlepšího napříč stavebními odvětvími. Již 34. ročník nejvýznamnější akce v oboru přinese návštěvníkům tipy a inspiraci pro stavbu, rekonstrukci a energetické úspory v domácnostech. Nebude chybět program pro odborníky i širokou veřejnost. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD.

Během 34. ročníku veletrhu FOR ARCH nabídnou své nové produkty a technologie nejvýznamnější firmy ze všech oblastí stavebnictví, připraven bude doprovodný program pro odborníky i širokou veřejnost a návštěvníci mohou využít bezplatných konzultací s profesionály v poradenských centrech. „V PVA EXPO PRAHA se také letos představí nejvýznamnější společnosti z oblastí elektroniky a zabezpečení, stavby, dřevostaveb, vytápění i wellness & spa a nabídnou produktové novinky i kvalitní práci,“ řekla ředitelka veletrhu FOR ARCH Kateřina Maštalířová.

Hlavními tématy, která budou rezonovat všemi odvětvími, zůstávají i pro letošní ročník především úspory energií, alternativní zdroje energie nebo státní dotace. Mezi vystavovateli nebude chybět Státní fond životního prostředí ČR, který představí výrazné změny v dotačním programu Nová zelená úsporám plánované od září letošního roku. Dotace budou dostupné pro více domácností, cesta k penězům se zjednoduší a program nově nabídne prostředky i na výměnu nejstarších plynových kotlů za tepelná čerpadla. Příjem žádostí za současných podmínek skončí 30. června, ve vylepšené podobě se otevře v září.

„Naším cílem je energetické renovace domů zpřístupnit pro co nejvíce domácností, zaměříme se více na bytové domy. Právě v těchto dnech jednáme s Evropskou komisí o využití prostředků Národního plánu obnovy pro nízkoúročené půjčky. Připravujeme i variantu financování formou záloh, které už dnes poskytujeme seniorům a invalidním občanům v NZÚ Light. Umožníme tak čerpat dotace i mladým rodinám, které nemají tolik vlastních úspor, aby například renovovali dům s pomocí standardní Nové zelené úsporám, ale nesplňují podmínky ani NZÚ Light,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík.

Bohatý program i prestižní ocenění

Organizátoři veletrhu sestavují také bohatý doprovodný program nabízející profesionálům ze stavebních oborů konference, workshopy či přednášky odborníků z různých oborů. Nebudou chybět například konference od Svazu podnikatelů ve stavebnictví zaměřené na kombinované stavby, digitalizaci či BIM. Do Letňan se v rámci FOR ARCH opět navrátí populární konference Požární bezpečnost pořádaná portálem TZB-info. Široká veřejnost může využít například poradenství v poradenských centrech i na stáncích vystavovatelů.

V rámci veletrhu se udělí prestižní ceny soutěží GRAND PRIX za nejzajímavější vystavené produkty a TOP EXPO za nejpoutavější expozice, protože FOR ARCH je tradičním místem, kde se prezentují nejmodernější technologie, produkty a řešení. Ty nejlepší z nich během prvního dne konání akce ohodnotí na stáncích vystavovatelů odborná porota. Exponáty se posuzují z hlediska technických parametrů, progresivní technologie, netradičního nápadu, mimořádné kvality za přijatelnou cenu, materiálu, ekologie, energetické úspornosti i možnosti uplatnění na trhu.

Logport Prague West je pronajatý ze 70 % více než 9 měsíců před svým dokončením.

První projekt české developerské společnosti Logport Development s názvem Logport Prague West je více než 9 měsíců před svým dokončením pronajatý ze 70 %.

Developer zahájil jeho výstavbu v říjnu roku 2022 a plánuje ho dokončit v prvním čtvrtletí roku 2024. Multifunkční komplex nabídne celkem sedm LogSpace hal, které jsou ideální pro městskou logistiku, distribuci a lehkou výrobu, a čtyři LogBox haly, vhodné pro menší sklady, výrobní firmy, showroomy, velkoobchodní prodejny či kanceláře. Součástí bude také retail park s čerpací stanicí nebo restauračním zařízením.

„Nájemci si z celkem 11 hal pronajali prostory o rozloze od 1 000 do 4 500 metrů čtverečních.
Mezi potvrzené patří Snowboardel s.r.o, Häfele Czech & Slovakia s.r.o., YASKAWA CZECH s.r.o, Bropack Solution s.r.o., Nielsen CZ s.r.o., Fresenius Medical Care – ČR, s.r.o., LEIFHEIT CZ a.s. a další 2, kteří prozatím zůstávají nezveřejněni. Jsme rádi, že právě tyto firmy si vybrali náš projekt v Jinočanech. Převážně se jedná o nadnárodní společnosti, pro které je Logport Prague West strategickou lokalitou pro jejích další rozvoj. Zároveň jsou to společnosti, které vytvoří velmi zajímavé pracovní příležitosti napříč různými odvětvími,“ uvedl David Vais, ředitel společnosti Logport Development. O projektu Logport Prague West Logport Prague West, který se rozkládá na celkové ploše 150 000 m2, staví na nejvyšších environmentálních standardech a klade důraz na využití alternativních zdrojů energie. Projekt využívá prvky Logport ekosystému, jako jsou solární panely na střechách, zelené fasády, práci s dešťovou vodu nebo vlastní studny. Po dokončení nabídne až 400 nových pracovních míst, vysoce kvalitní a udržitelné zázemí nebo třeba prostor pro práci i odpočinek.

O společnosti Logport Development Posláním společnosti Logport je rozvíjet klíčovou městskou infrastrukturu spojením městské logistiky, distribuce, doručování poslední míle, výdejních míst, maloobchodu, prodejen a kanceláří v komerčních zónách. Jejich záměrem je, aby tyto prostory odpovídaly svému účelu a zároveň byly citlivě začleněny do městské infrastruktury. Společnost Logport navrhuje budovy podle nejvyšších ekologických standardů s důrazem na udržitelnost životního prostředí. Již základní technické standardy konceptu Logport zahrnují aktivní využívání dešťové vody, solární panely na střechách, zelené fasády pro ochlazování prostředí, nabíjecí stanice pro podporu elektromobility a mnoho dalšího.