Musí chránit i hezky vypadat. Jaké jsou aktuální trendy u vchodových dveří?

Při výběru vchodových dveří rozhodně není nutné držet se při zemi. Už dávno totiž nemusíte  volit jen mezi bílou nebo hnědou klasikou, kterou máme všichni zažitou. Domovní dveře jsou nejen důležitým bezpečnostním prvkem, ale mohou být i pěkným designovým kouskem, kterým dle vašich představ a přání doladíte vzhled celého obydlí.

Dveřní výplně mohou mít mnoho podob. Od těch klasických, které svým tvarem a designem nikoho nepřekvapí, nezaujmou, ale ani neurazí, až po dveře netradičně barevné, strukturované či zdobené nejrůznějšími ornamenty, skly nebo třeba i graffity. „Někteří naši zákazníci touží po dveřích, které nikdo jiný nemá. Dveře vyrobené na míru konkrétnímu zákazníkovi pro nás rozhodně nejsou problém,“ říká Stanislav Obyt, obchodní ředitel společnosti VP trend, která je nejstarším českým výrobcem dveřních výplní.

Jedním z nejzajímavějších produktů, které zatím firma vyráběla byly hliníkové dveře s vnější stranou v kamenné dýze, umístěné do dřevostavby. Tento atyp, vyrobený podle přání zákazníka, je absolutní originál, protože tvar kresby v přírodní kamenné dýze nelze už nikdy zopakovat.

Je z čeho vybírat – typ, materiál, barvy a dekory

Vchodové dveře charakterizují svého majitele – co má rád, co je pro něj důležité a zda sází na klasiku nebo se třeba nebojí experimentovat. Muži a ženy mají rozdílný přístup k výběru dveřních výplní. „Pro ženy je většinou důležité, aby byly dveře hezké, aby krásně doplnily celý vzhled domova. Muži naopak koukají spíš po praktických věcech, zkoumají technické detaily, bezpečnost, protipožární vlastnosti a vzhled je až na posledním místě,“ říká studentka interiérového designu Marta Zvonková z Brna.

Důležitým požadavkem posledních let je, aby dveře byly pevné a vypadaly nedobytně. Oblíbenost bezpečnostních dveří, přes které se nikdo nedostane, tak výrazně roste. A to i proto, že funkční dveře nemusí být nutně nudné, ale lze je vyrobit i designově zajímavé a atypické. Hlavními materiály na výrobu dveřních výplní jsou dřevo, hliník a plast. Výběr materiálu je vždy klíčový a záleží na osobních preferencích a vkusu.

Mezi výhody plastu patří nízká cena, snadná údržba a široká škála barevného provedení. Hliník také nabízí pestrou škálu barev a jejich kombinací. Oproti plastu i dřevu je však jeho nespornou výhodou životnost a odolnost, díky čemuž je vhodný i do frekventovaných míst. Dřevo je dobře tvarovatelné, takže je vhodnou volbou pro ty, kteří mají rádi ornamentální zdobení, oblouky a jiné tvary. Aktuálně mezi trendové varianty patří také dřevohliník, který kombinuje výhody obou materiálů.

„Při volbě vhodných vchodových dveří mohou zákazníci vybírat ze širokého sortimentu základních typů dveří – dveří klasických, moderních, ale také si mohou nechat vyrobit dveře atypické, tedy sobě na míru, přesně tak, jak pro svůj domov potřebují.,“ popisuje Stanislav Obyt a dodává, že samozřejmý je také bohatý výběr barev a dekorů povrchů dveří.

V současnosti jsou velmi populární kombinace dveřních výplní se světlíky – horními či bočními. Využívání denního světla a hra se stíny totiž může být příjemným oživením vstupní chodby. Skleněné výplně jsou neprůhledné, takže dovnitř samozřejmě není vidět. Velmi oblíbená jsou také skla ornamentální a jinak speciální – třeba do skla vypískované nápisy, ručně vyráběné vitráže nebo skla spékaná.

Důležitým detailem, jehož výběr není dobré podcenit, jsou i dveřní doplňky – madla, klepadla, kukátka nebo třeba i poštovní vhozy. Mezi nejoblíbenější doplňky rozhodně patří moderní madla, kterých je obrovský výběr a v případě moderních dveří jsou to různé ozdobné pásky a rámečky okolo skel.

Ladí s fasádou i interiérem

Dávno již neplatí, že dveře musí být z obou stran stejné. Výplně by měly ladit jak s fasádou a okny, tak i s interiérovými dveřmi. Lze tedy udělat například dveře jinak barevné nebo s jinou strukturou z vnější a vnitřní strany. Ačkoli lze na zakázku vyrobit téměř cokoli, i u dveří platí to, že v jednoduchosti je krása a stále vede bílá klasika. Bílé dveře jsou jednoduše nadčasové a ladí ke všemu.

Na trhu existuje skutečně mnoho variant a občas je velmi těžké se zorientovat a vybrat si tak, aby dveře skutečně splňovaly veškeré požadavky majitele. Ačkoli je na internetu díky konfigurátorům možné si dveře poskládat, určitě se vyplatí zajít se svou představou i do kamenné prodejny a vše ještě probrat s odborníkem. Přeci jenom dveřní výplň bude součástí vašeho života každý den po dlouhá léta.

TZ

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *