Česká firma slaví velký úspěch: Bude technologickým partnerem pro 5. nejvyšší mrakodrap v USA

Z pražského Smíchova až do nejvyšších pater newyorského Manhattanu. Taková je aktuálně trajektorie české firmy Sharry, která dodává chytrá řešení do nejmodernějších kancelářských budov v Evropě a USA. Po necelých čtyřech letech od založení hlásí Sharry velký úspěch – developerská společnost SL Green Realty si ji vybrala jako technologického partnera pro mrakodrap One Vanderbilt, který bude po svém dokončení v druhém pololetí 2020 druhou nejvyšší kancelářskou budovou v New Yorku a současně pátou nejvyšší budovou ve Spojených státech amerických.

 

New York je v současné době vnímaný jako “Silicon Valley východního pobřeží” a specificky potom jako “Mekka” pro nový sektor PropTech, tedy spojení technologií, inovací a trhu s nemovitostmi, ve kterém se točí miliardy dolarů ročně.

Od jara 2019 je New York také jedním z cílů zahraniční expanze české firmy Sharry, jejíž software a mobilní aplikace dokáží přeměnit moderní budovy v ty opravdu chytré. Společnost se nejprve zúčastnila programu CzechAccelerator, který organizuje CzechInvest. Získala investici v řádu desítek milionů od Bohemia Venture Capital. Následně založila americkou pobočku se sídlem na Manhattanu. 

A nyní ohlásila dosud největší zakázku v Americe – příznačně pouze 2000 metrů od sídla své americké pobočky. “Developerská společnost SL Green Realty, která je největší na office trhu v New Yorku, si nás vybrala jako technologického partnera pro mrakodrap One Vanderbilt, který dokončí letos v létě,” uvedl Michal Čeřovský, Chief Operations Officer (COO) and spoluzakladatel Sharry.

 

Nejlepší adresa na světě

Projekt One Vanderbilt bude “prototypem, jak má vypadat pracovní prostředí v 21. století”. Po dokončení bude s výškou střechy 397 metrů novou dominantou americké metropole a zároveň její druhou nejvyšší administrativní budovou (o 114 metrů vyšší je pouze One World Trade Center).

„One Vanderbilt je již nyní architektonickou ikonou New Yorku, ale jeho dokončením se otevře nová éra, kdy digitální řešení budou poskytovat zdravější a bezpečnější pracovní prostředí,“ dodává Vladimír Mašinský, který má v Sharry na starosti právě partnerství s SL Green.

 

Mrakodrap nabídne přibližně 160 tisíc metrů čtverečních prémiových kanceláří navržených dle nejpřísnějších standardů a certifikací LEED, WELL a Wired. One Vanderbilt bude novým byznysovým srdcem Manhattanu, výšková stavba naváže na ikonické nádraží Grand Central Terminal, kde se v minulosti natáčely například filmy Armageddon, The Avengers nebo Hello, Dolly!

“Je to pravděpodobně ta nejlepší lokace pro kancelářskou budovu na celém světě,” komentoval pro magazín ENR New York Carlo Scissura, prezident a CEO organizace New York Building Congress.

 

Chytré a komfortní

“Pro Sharry je to velký milník, že jsme se již po necelých čtyřech letech od vzniku společnosti stali partnerem projektu, který utváří panorama New Yorku. Zároveň je to ocenění, že jsme se správně vydali náročnou cestou, kdy do jedné platformy integrujeme jednotlivé služby a technologické systémy, jež jsou v budovách dostupné,” dodává Josef Šachta, CEO a spoluzakladatel Sharry.

Jakými inovacemi tedy Sharry zlepšuje zážitek z administrativních budov? Uživatelé s mobilní aplikací od Sharry mohou například využívat tzv. mobilní access, tedy otevírat si dveře do budovy či kanceláře mobilním telefonem. Dynamický parkovací systém zase zaručí maximální využití míst v garážích a chytré kamery už při příjezdu automaticky rozpoznají SPZ daného auta. Komunitní část aplikace poskytuje platformu pro sdílení novinek, diskuzi uživatelů nebo rezervaci společných prostor.

“Nově je navíc software napojený i na výtahy, takže uživateli v přízemí automaticky přivoláme výtah do patra, kde pracuje,” popisuje Ondřej Langr, product manager ze Sharry, inovaci vyvinutou v reakci na COVID-19.

Co nejkomfortnější zážitek je připravený také pro návštěvníky budov, kde je nainstalovaný software od Sharry. “Host dostane na meeting pozvánku s QR kódem. Sám si může rezervovat místo na parkování, kam ho systém při příjezdu automaticky vpustí díky chytrým kamerám. Následně se na recepci ohlásí pomocí QR kódu podobně jako při check-inu na letišti. Uživateli, který hosta pozval, v tu chvíli přijde notifikace, že jeho návštěva je již na recepci,” popisuje Ondřej Langr další z příkladů mnohaúrovňové integrace, kterou Sharry nabízí.

„Každá budova, kam řešení nasazujeme, si může zvolit, které části integrujeme a které naopak nevyužije. Bohužel nám smlouva s klientem u One Vanderbilt nedovoluje uvádět přesný seznam funkcionalit našeho implementovaného řešení,“ dodává Michal Čeřovský.

 

Globální centrum inovací

Spolu s mrakodrapem One Vanderbilt dokončuje Sharry implementaci svého ekosystému chytrých nástrojů v několika dalších administrativních budovách na východním pobřeží USA. Stává se tak nejvýraznějším českým zástupcem z oblasti PropTech v tomto globálním centru moderních technologií.

Právě New York loni sebral San Francisku a Sillicon Valley prvenství dle indexu Tech Cities, který sestavuje poradenská firma Savills. “Vždy jsme chtěli, aby náš software byl v nejlepších budovách ve městě. A New York byl naší vysněnou destinací. Jsem velmi pyšný na celý náš tým, že i zde můžeme spolupracovat na ikonické budově,” doplňuje Josef Šachta, CEO a spoluzakladatel společnosti Sharry.

Podle dat portálů Crunchbase a Pitchbook získaly PropTech startupy spojující real estate a technologie v loňském roce investice v součtu za 16 miliard dolarů. Portál CREtech dokonce investice spočítal na dvojnásobek – 24,9 miliard USD, což představuje meziroční nárůst o 157 procent.

 

One Vanderbilt – Základní informace

 • počet pater: 73
 • výška: 397 m (střecha), 427 m (nejvyšší bod)
 • začátek projektu: říjen 2016
 • termín dokončení: srpen 2020
 • celková pronajímatelná plocha: 158 000 m2
 • náklady: 3,1 miliardy USD
 • developer: SL Green Realty Corp.
 • architekt: Kohn Pedersen Fox Associates
 • architekt interiérů: Gensler
 • technologický partner: Sharry
 • nájemci: TD Bank, InTandem Capital Partners, Sagewind Capital LLC, Oak Hill Advisors, Carlyle Group

Zdroj: https://www.onevanderbilt.com/, Wikipedia, Twitter/@one_vanderbilt, 

 

KONTAKT

Kateřina Hellebrandová

hellebrandova@sharry.tech

+420 774 891 114

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *