(R)evoluce rezidenčního developmentu

Stavební náklady rostou rezidenčním developerům před očima. Mnohé rozestavěné projekty zdražují, některé nabírají zpoždění, jiné jsou kvůli vysokým nákladům dokonce pozastaveny. Co se developerům nabízí jako řešení současné situace?

 Jednou z možností, jak stavební náklady zkrotit, je stavět z předem připravených komponentů (tzv. prefabrikátů) a zkrátit tak dobu výstavby na minimum. V tomto směru v současnosti udávají jasný směr montované dřevostavby, které jsou postaveny do měsíce. Tímto stavebním tempem se snižují celkové náklady na výstavbu i její vliv na životní prostředí. Montované dřevostavby se stávají jasnou volbou nejen pro rodiny, ale také pro developery. Největší český výrobce dřevostaveb RD Rýmařov, který za více než 50 let své existence realizoval již kolem 26 000 staveb, má proto v posledních měsících hodně napilno.

Developeři stále více projevují zájem o kombinované stavby. Kromě rychlé výstavby oceňují mnohaleté know-how našeho výrobního závodu a zejména dodání domů na klíč. Nemusí řešit problémy s koordinací subdodavatelů či výpadky dodávek. Zároveň jim nabízíme řešení, jak snižovat dopad výstavby na životní prostředí, říká Lukáš Foral, spoluzakladatel investiční skupiny Progresus Invest Holding, součástí jejíhož portfolia je RD Rýmařov.

Postaveno do měsíce a bez navyšování cen

Právě rychlá výstavba je to, co developerům zásadně krátí náklady. „Díky prefabrikaci a kompletní výrobě našich domů ve výrobním závodu je hrubá stavba na pozemku postavena do několika dní jako taková moderní skládačka. Po dalších úpravách můžete v domě bydlet už do měsíce. To se vám u betonových či cihlových domů jednoduše nepoštěstí,“ popisuje největší benefit montovaných dřevostaveb Lukáš Foral.

Rychlou výrobu i montáž garantuje také automatizace v rýmařovském výrobním závodu. RD Rýmařov díky své mnoholeté tradici na českém stavebním trhu a dlouhodobým vztahům s dodavateli mohl navíc na začátku léta spustit akci, která garantuje cenu domů i dodržení termínu. Každý měsíc závod v srdci Jeseníků navyšuje své kapacity, dřevostavby jednoduše zažívají boom.

„Uvědomujeme si, že garance dodržení termínu i ceny je pro naše zákazníky v současné ekonomické situaci klíčová. Nikdo nechce, aby se mu stavba v procesu několikanásobně prodražila. Na začátku léta jsme proto spustili akci zmrazení cen našich domů, kterou naši zákazníci velice uvítali,“ říká Jiří Buchal, ředitel výrobního závodu RD Rýmařov.

ESG řešení pro developery i města

Developeři i města si začínají uvědomovat nutnost klimatických závazků a montované dřevostavby jim nabízejí jasné řešení. Dřevo je díky své schopnosti pohlcovat velké množství emisí CO2 jediným klimaticky neutrálním stavebním materiálem. Zároveň je obnovitelným přírodním zdrojem, který se v podobě nové výsadby navrací zpět do přírody. „Můžete si vypěstovat a znovu zasadit třeba beton?“ říká s lehkým humorem spoluzakladatel skupiny Progresus Invest Holding Lukáš Foral.

Šetrnou výstavbou na základě prefabrikovaných dřevěných komponentů se také zásadně eliminuje narušování půdy na pozemku i okolní zeleně. Díky rychlosti výstavby nejsou sousedé obtěžováni nadměrným hlukem a prašností.

Zdravé domy, které šetří energie i peníze

Dřevo vedle klimatické neutrality vyniká i výbornými tepelněizolačními vlastnostmi. Nevytváří tepelné mosty, kterými by mohlo teplo z domů unikat. Zásadně se tak snižují náklady na jejich vytápění, což je v dnešní době klíčový benefit pro každého zákazníka. „Dům vytopíte mnohem rychleji než běžné cihlové domy, neboť nevytápíte masivní obvodové zdi, ale prakticky jen obytný prostor. Celkové provozní náklady také významně snižuje kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaického systému. Naše domy je mají zahrnuty v ceně. Ročně tak můžete ušetřit tisíce až desetitisíce korun,“ říká ředitel rýmařovského závodu Jiří Buchal.

Vypadá to, že se stojíme rovnýma nohama v nové revoluční éře rychlého a udržitelného bydlení. To šetří čas, peníze a je šetrné k okolní přírodě. Ekologické benefity developerských projektů na bázi montovaných dřevostaveb si navíc začínají uvědomovat i investoři, kteří jdou v současnosti zelenému investování naproti.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *