Výstava Nejlepších evropských staveb se vrací do Vídně

Každé dva roky uděluje Evropská komise a španělská Nadace Miese van der Roha cenu za nejlepší současnou architekturu. Výstava Nejlepších evropských staveb, na které budou prezentovány neprestižnější evropské projekty, bude ve Vídni k vidění od 6. října 2022 v Architekturzentrum Wien.

Cena Miese van der Roha v hodnotě 80 000 eur je nejvýznamnější evropskou cenou za současnou architekturu. Každé dva roky se výstava „Nejlepších evropských staveb“ zaměřuje na výjimečné architektonické projekty a láká návštěvníky na jejich prohlídku. Zatímco bytové projekty se do finálového kola dostaly již potřetí, poprvé získává hlavní cenu vzdělávací budova, a to londýnská Town House – Kingston University od dublinského studia Grafton Architects. Vítězem ceny „Emerging Architecture 2022“ pro mladé talenty se stal družstevní bytový komplex La Borda od Lacol v Barceloně, který je zároveň dosud nejvyšší dřevěnou budovou ve Španělsku. Mezi finalisty patří i projekt Frizz23 v Berlíně-Kreuzbergu od Deadline (Britta Jürgens & Matthew Griffin); dále projekt Railway Farm v Paříži od Grand Huit a Melanie Drevet Paysagiste, který je kombinací zemědělské výrobny a sociálního bydlení. Projektem, který se dostal do finále, je i modernizace a rozříření Z33, Domu současného umění, designu a architektury v Hasseltu od Francesca Torza a 85 sociálních bytů v Cornellà de Llobregat od peris+toral.arquitectes. Finalistou v kategorii Emerging Price je modernizace školy Enrica Fermiho v Turíně ze 60. let 20. století kanceláří BDR.

 

Z více než 500 nominovaných projektů ze 41 zemí vybrala špičková porota v čele s mexickou architektkou Tatianou Bilbao a za účasti rakouského architekta Georga Pendla na výstavu celkem 40 projektů. K vidění bude výstava ve vídeňském Centru architektury až do 23. ledna 2023.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *