YIT hodnotí rok 2020 jako úspěšný

Společnosti YIT se podařilo zdárně překonat nečekanou výzvu v podobě pandemie koronaviru a hodnotí rok 2020 jako úspěšný.

V Praze prodala téměř 300 bytů, čímž dosáhla obratu blížícímu se 2 mld. Kč. Stále si drží svou pozici mezi pěticí předních rezidenčních developerů. Nové projekty chystá v Praze 11, 12 a 15 a také v Praze 9, kde chce zahájit výstavbu komplexu Lappi Hloubětín. V letošním roce dále počítá s kolaudací tří projektů. „Za největší úspěch v loňském roce považuji to, že i přes obtíže spojené s pandemií jsme plánované projekty dovedli ke kolaudaci a rozprodali v nich všechny byty. Letošní rok bude opět velkou zkouškou celého trhu, a to nejenom developerského. Přesto si ale věříme a rádi bychom dali do nabídky 400 až 650 by-
tů podle toho, jak se nám podaří získat stavební povolení u konkrétních projektů. Nepolevujeme ani v přípravě našeho nájemního portfolia a jednáme s velkými lokálními i zahraničními investičními skupinami,“ říká nový generální ředitel YIT Stavo Marek Lokaj a dodává: „V důsledku epidemie jsme na jaře byli nuceni přejít v mnohem větší míře na využívání online komunikačních nástrojů, nicméně na rezidenční trh a na naše strategické plánování velký dopad neměla. Nedostatečná nabídka bytů přetrvává a tlak obrovské poptávky nás motivuje pokračovat v přípravě nových projektů a v dalších akvizicích. Problém ovšem představuje zdlouhavé povolovací řízení, proto bychom uvítali zjednodušení podmínek pro výstavbu.“

Výstavba projektu Suomi Hloubětín pokračuje

Rezidenční čtvrť Suomi Hloubětín, v níž vyroste téměř 900 bytů, se na sklonku loňského roku dočkala tří nově zkolaudovaných etap, konkrétně Salo, Porvoo a Pori. Nyní se staví devátá fáze Vantaa, která bude dokončena na podzim. Začátkem roku odstartovala i výstavba školky, za jejímž návrhem stojí finský architekt Jyrki Tasa. V sousedství vyrůstajícího areálu YIT připravuje projekt Lappi Hloubětín, který na Suomi Hloubětín plynule naváže a vytvoří s ním jednotný celek s dohromady zhruba 1 200 byty, včetně těch určených pro nájemní bydlení.

V projektu Ranta Barrandov byla na konci minulého roku dokončena první etapa se 141 byty a zároveň pokračují práce na druhé fázi. Ta zahrnuje 118 jednotek a měla by být zkolaudována koncem letošního roku. Dalším projektem ve výstavbě je rezidence Parvi Cibulka, kde přestavbou bývalé továrny Meopta vzniká 150 originálních bytů. Architektonický návrh rekonstrukce pochází od renomovaného architekta Jakuba Ciglera. Předpokládané dokončení hrubé stavby je v dubnu letošního roku; do léta 2022 budou postupně kolaudovány samotné jednotky. Letos v lednu YIT odstartovala novinku Koti Libeň se 140 nízkoenergetickými byty. Hrubá stavba by měla být hotova v prosinci 2021, celkové dokončení pak koncem roku 2022.

Rok 2021 v duchu nových trendů

Hlavní strategickou činností YIT nadále zůstane výstavba a prodej bytů do osobního vlastnictví. Developer ale v tomto roce plánuje více se zaměřit na nájemní bydlení. Proto chce vyhradit zhruba 200 nových jednotek k pronájmu. Výhledově půjde až o 500 takových bytů. Další oblastí, která bude patřit k prioritám, se stane prefabrikace. „Zde vidíme obrovský potenciál. Díky prefabrikovaným částem dosáhneme ještě kvalitnějšího provedení našich projektů a výrazného zkrácení doby výstavby. Zároveň nám umožní lépe čelit nedostatku pracovních sil ve stavebnictví. První prefabrikovaná koupelna byla již součástí vzorového bytu v etapě Pori v Suomi Hloubětín. Začlenit je chceme také do projektu Lappi Hloubětín,“ vysvětluje Marek Lokaj. Mezi hlavní strategické priority celé skupiny YIT v oblasti ekologie a udržitelného rozvoje patří závazek snížit do roku 2030 v rámci stavební a developerské činnosti společnosti uhlíkovou stopu na polovinu, a to z úrovně roku 2019.

PR

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *